Kredziarz

Krediarz CJ Tudor to pasjonujący kryminał, który stawia pytania o ludzką naturę i to do czego jest zdolny człowiek postawiony w podbramkowej sytuacji.

Bohaterów powieści, Eddiego i jego przyjaciół – Gava, Mickey’go, Hoppa i Nicy  – poznajemy w 1986 roku, kiedy dorastają w sennym, nudnym wręcz angielskim miasteczku. Aby urozmaicić dni nastolatki wymyślają swój własny kod, dzięki któremu porozumiewają się za pomocą rysowanych kredą ludzików. Jest to ich sekretny język, którego nie rozumieją dorośli, czy też nie darzące ich sympatią inne dzieciaki z okolicy. Beztroską młodość przerywa jednak odnalezienie przez nich tajemniczego znaku, który zaprowadzi ich do ludzkich zwłok. Jak łatwo się domyślić to znalezisko wywróci ich dotychczasowe życie do góry nogami.

Zemsta przychodzi po latach

Przygody z młodzieńczych lat Eddie i jego przyjaciele przypomną sobie po trzydziestu latach, kiedy niespodziewanie otrzymają tajemnicze listy, których treść zostanie zaszyfrowana w języku, który wymyślili w młodości. Dorośli już ludzie są przekonani, że to niewinny żart ze strony jednego z nich. Nikt jednak nie chce przyznać się do autorstwa listu. Wkrótce jeden z członków starej paczki ginie w podejrzanych okolicznościach. Pozostali będą musieli zagłębić w zagadkę kryminalną i samemu znaleźć sprawcę zbrodni, inaczej sami mogą paść ofiara zabójcy. By tego dokonać będą musieli wrócić do wydarzeń sprzed trzech dekad i odnaleźć sprawcę poprzedniej zbrodni.

Najwięcej tajemnic kryje się za zamkniętymi drzwiami

Akcja powieści toczy się równolegle w dwóch w latach 80. oraz w okresie, gdy bohaterowie są już dorosłymi ludźmi. Dzięki temu przez cały czas trzyma czytelników w napięciu, którzy są gotowi zerwać noc, byle tylko dowiedzieć się, jak rozwiąże się kolejny wątek. W powieści poza elementem społecznym równie ważny jest także ten obyczajowy. Poznajemy rodziny głównych bohaterów, żadnej z nich nie można nazwać typową. Dowiadujemy się, jakie sekrety skrywają się za zamkniętymi drzwiami domu, pozornie zwyczajne rodziny także skrywają bowiem nie jedną tajemnicę. Powieść pokazuje także, że dzieciństwo nie jest tylko czasem nieszkodliwych figli, ale także czynów, których skutki można odczuwać przez resztę życia.

W Krediarzu widoczne są nawiązania do znakomitej powieści Stephena Kinga To oraz popularnego ostatnimi laty serialu Stranger Things. Tu również mamy do czynienia z nastoletnimi bohaterami, akcja toczy się w małym miasteczku, które okazuje się skrywać wiele tajemnic. Dlatego powieść CJ Tudor bez wątpienia usatysfakcjonuje miłośników wspomnianych dzieł. Jednak także innym lektura przyniesie wiele satysfakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *